Co grozi za sprzedaż podróbek?

Sprzedaż towarów podrobionych stanowi poważne naruszenie prawa w Polsce. Niesie za sobą dotkliwe konsekwencje prawne. Artykuł wyjaśnia, jakie kary grożą sprzedawcom nielegalnych imitacji markowych produktów.

Czym są towary podrobione?

Podróbka to potoczne określenie imitacji rzeczy. Ma ona uchodzić za oryginał. Podróbki imitują oryginalne produkty znanych marek. Bezprawnie wykorzystują ich znaki towarowe lub wzory przemysłowe. Towary podrabiane cieszą się dużą popularnością. Wynika to z ich niższej ceny i większej dostępności. Sprzedaż podróbek występuje na rynku. Jest powszechnym zjawiskiem także w Internecie.

Podstawy prawne odpowiedzialności za handel podróbkami

W Polsce handel podróbkami jest niezgodny z prawem. Sprzedaż podróbek narusza przepisy prawa. Główną podstawą jest Ustawa Prawo własności przemysłowej (PWP). Przepisy chronią prawa do znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Sprzedaż podróbek narusza także przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Dodatkowo, handel może podlegać pod Kodeks karny. Polska chroni prawa własności intelektualnej. Robi to zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej.

Odpowiedzialność karna – kary i konsekwencje

Sprzedaż podróbek grozi odpowiedzialnością karną. Jest to przestępstwo w świetle ustawy o prawie własności przemysłowej. Artykuł 305 ust. 1 PWP określa tę odpowiedzialność. Za wprowadzenie do obrotu towarów z podrobionymi znakami grozi grzywna. Możliwa jest także kara ograniczenia wolności. Grozi również pozbawienie wolności do 2 lat. Jeśli sprawca działa w celu osiągnięcia znacznego zysku, kara jest surowsza. Wtedy grozi pozbawienie

Agata
Agata Bosakowska

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *