Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie wniosku? Poznaj terminy procesowe
Zastanawiasz się, ile czasu sąd ma na rozpatrzenie Twojego wniosku? Terminy różnią się. Zależą od rodzaju sprawy i procedury. Poznaj kluczowe zasady i dowiedz się, co wpływa na czas oczekiwania.
Ogólne ramy czasowe w sądzie
Czas rozpatrywania wniosków przez sądy jest zróżnicowany. Zależy od jurysdykcji i rodzaju sprawy. Sąd ma określony czas na rozpatrzenie sprawy. Ten czas zależy od rodzaju postępowania.
Od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono zmiany. Sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu trzech miesięcy. Ten termin może ulec wydłużeniu. Maksymalny czas to sześć miesięcy. Czas rozpatrzenia wniosku zależy też od sędziego.
Terminy w postępowaniu cywilnym
Sąd cywilny rozpatruje sprawy. Żądanie powoda opiera się na stosunku cywilnoprawnym. Kodeks cywilny nie jest jedyną ustawą. Reguluje ona stosunki cywilnoprawne. Sądy rejonowe rozpoznają większość spraw. Wyjątkiem są sprawy dla sądów okręgowych. W Polsce istnieje 47 sądów okręgowych.
Jak długo czeka się na wyrok w sprawie cywilnej? Czas oczekiwania to od kilku miesięcy do kilku lat. Rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji trwa około jednego roku. Wartość przedmiotu sporu dla sądów okręgowych wynosi powyżej 100 tys. złotych.
Ustawodawca przewidział określone terminy. Dotyczą one rozpatrywania niektórych wniosków. Obejmują też dokonywanie niektórych czynności procesowych. Wniosek o zabezpieczenie rozpoznaje się niezwłocznie. Nie później niż w ciągu tygodnia. W sprawach z zakresu prawa pracy termin rozprawy jest krótszy. Wyznacza się go tak, aby od daty zakończenia wyjaśnień do rozprawy nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie.
Pani Katarzyna otrzymała pismo z sądu. Zawierało pouczenie o terminie 14 dni. Termin liczony był od dnia doręczenia pisma. Odebrała korespondencję w piątek wieczorem.
Niezłożenie w terminie 14 dni odpowiedzi na wniosek spowodowało, że pani Katarzyna nie skorzystała z prawa do przedstawienia wszystkich swoich twierdzeń i dowodów.
Znajomość zasad obliczania terminów procesowych jest ważna. Jest istotna w każdej sprawie sądowej. Niedotrzymanie terminów może prowadzić do odrzucenia wniosku. Może też oznaczać utratę możliwości odwołania się. Realizacja uprawnień może zależeć od złożenia roszczenia w odpowiednim czasie.
Jak obliczać terminy w postępowaniu cywilnym?
Termin procesowy może być ustawowy lub sądowy. Terminy ustawowe nie mogą być skracane. Nie mogą też być przedłużane. Terminy instrukcyjne nie powodują negatywnych skutków procesowych. Konieczne jest określenie sposobu obliczania terminów. Termin na wniesienie apelacji to dwa tygodnie. Termin złożenia wniosków dowodowych wynosi 7 dni.
Co się dzieje, gdy ostatni dzień terminu przypada na dzień wolny?
Gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Jest to dzień roboczy. Przykładowo, termin zawity 7 dni od doręczenia 5 sierpnia 2023 r. kończy się 12 sierpnia 2023 r. Termin na złożenie wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem kończył się 10 lipca 2023 r. Termin do wniesienia odwołania zakończył się 30 czerwca 2023 r. Termin zawity na uzupełnienie apelacji kończył się 9 czerwca 2023 r. Było to z uwagi na Boże Ciało.
Terminy w postępowaniu administracyjnym
Sprawy administracyjne reguluje Kodeks postępowania administracyjnego. Dokumenty są dostępne w formacie PDF. Sprawy należy rozpatrywać bez zbędnej zwłoki. Termin 20 czerwca był „deadline”. KPA jest pod tym względem ułomny. Nie reguluje, ile razy można przedłużać postępowanie. Możliwość przedłużania terminu jest wielokrotna. Zachowaj ostrożność przy zaskarżaniu przewlekłości postępowania.
Terminy w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych
Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne mają swoje terminy. Sąd upadłościowy wydaje postanowienie. Dotyczy ono ogłoszenia upadłości. Termin wynosi 2 miesiące od złożenia wniosku. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu. Ma na to dwa tygodnie od dnia złożenia wniosku.
Sąd rozpoznaje wniosek. Dotyczy on otwarcia przyspieszonego postępowania układowego. Termin wynosi tydzień od dnia złożenia. W przypadku konieczności wyznaczenia rozprawy wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni. W przypadku postępowania upadłościowego z możliwością przyspieszenia, sąd ma 3 dni. Ma je na rozpatrzenie wniosku. W Polsce średni czas na ogłoszenie werdyktu to około 3-6 miesięcy.
Warto jednak pamiętać, że dla wierzycieli każdy dzień opóźnienia może oznaczać straty finansowe. Złożenie wniosku o upadłość w odpowiednim czasie może mieć decydujące znaczenie dla przyszłości naszej firmy.
Ustawodawca zakreślając terminy, nie stworzył ram czasowych. Dotyczy to negatywnego rozpoznania wniosku. Wzrost spraw gospodarczych wyniósł ponad 40% w latach 2002-2017. Upadłości konsumenckie w 2020 roku to około 13 tysięcy. Wzrost upadłości konsumenckich w 2019 roku był o 64% większy niż w 2019 roku. Ponad 90% spraw trafia do sądów rejonowych.
Czynniki wpływające na czas rozpatrzenia wniosku
Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy może się różnić. Zależy od obciążenia sądu. Zależy też od innych czynników. Sąd ma określony czas na rozpatrzenie sprawy. Ten czas zależy od rodzaju postępowania.
Pamiętaj, że terminy te mogą być wydłużone. Czas rozpatrzenia wniosku zależy od sędziego.
Co zrobić w przypadku przewlekłości postępowania?
Jeśli sąd nie rozpatrzy sprawy w terminie, może ona ulec przedawnieniu. Przekroczenie terminu może skutkować koniecznością ubiegania się o odszkodowanie. Strona skarżąca może złożyć skargę. Składa ją do Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Możliwe jest wniesienie skargi na przewlekłość postępowania. Skargę można złożyć także na działania prokuratora. Dotyczy to również komornika sądowego. Ustawa o skardze na naruszenie prawa strony reguluje tę kwestię.
- Radzę pofatygować się do sekretariatu.
- Poproś o wgląd do akt.
- Dostarcz wszystkie niezbędne dokumenty.
- Dostarcz również dowody.
- Konsultuj się z prawnikiem.
- Monitoruj postępowanie.
- Zgłaszaj ewentualne opóźnienia.
- Można złożyć pisemne zapytanie.
- Można złożyć skargę na przewlekłość.
- Możliwe jest wniesienie skargi do sądu administracyjnego. Dotyczy to znacznych opóźnień.
Polecam lekturę ustawy o skardze. Dotyczy ona naruszenia prawa strony. Chodzi o rozpoznanie sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.
Podsumowanie
Czas rozpatrywania wniosków przez sądy jest złożony. Zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma rodzaj postępowania. Ważna jest też złożoność sprawy.
Zrozumienie ram czasowych jest ważne. Jest ważne dla osób oczekujących na decyzję sądu. Terminy procesowe są różne. Należy je znać i przestrzegać. W przypadku opóźnień masz narzędzia. Możesz monitorować sprawę i działać. Przygotuj się do postępowania sądowego. Sporządź wniosek starannie. Dołącz niezbędne dokumenty. Skontaktuj się z pełnomocnikiem. Może nim być radca prawny.