Skrócony czas pracy w Polsce – co musisz wiedzieć?

Skrócony czas pracy to temat ważny dla wielu pracowników i pracodawców. Kodeks pracy reguluje obecne zasady. Planowane są także nowe rozwiązania. Zobacz, jakie masz prawa i obowiązki.

Obecne zasady czasu pracy

Standardowy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę. Tygodniowo pracujesz przeciętnie 40 godzin. Obejmuje to przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Tak mówią przepisy Kodeksu pracy.

Pracodawca musi poinformować o normie czasu pracy. Zawiadomienie powinno być na piśmie. Różne systemy czasu pracy są możliwe. Kodeks pracy przewiduje takie systemy.

Normy i wymiar czasu pracy

Norma dobowa to 8 godzin. Norma tygodniowa to 40 godzin. Okres rozliczeniowy może być dłuższy. Czasem wynosi do 4 miesięcy. Może być przedłużony do 12 miesięcy.

Dział VI Kodeksu pracy omawia czas pracy. Składa się on z siedmiu rozdziałów. Reguluje normy, odpoczynek i systemy pracy. Dotyczy też pracy w nocy i święta.

Antal rozpoczął działalność w Polsce w 1996 roku. Antal jest liderem rekrutacji i doradztwa personalnego.

Pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Może ustalić indywidualny rozkład pracy. Potrzebny jest pisemny wniosek pracownika. System skróconego tygodnia pracy jest formą równoważnego czasu. Pracownik pracuje mniej dni w tygodniu. Dobowy czas pracy jest wtedy wydłużony.

Obniżenie wymiaru etatu na wniosek pracownika

Pracownik może wnioskować o zmianę etatu. Często dotyczy to jego zmniejszenia. Zmniejszenie etatu może być z inicjatywy pracodawcy. Może też nastąpić na wniosek pracownika. Jest to częsta sytuacja w pracy.

Pracownik ma prawo wnioskować o obniżenie etatu. Można obniżyć etat do 1/2. Zmiana wymiaru etatu wiąże się z konsekwencjami. Obniżone zostaje wynagrodzenie. Zmniejsza się też wymiar urlopu wypoczynkowego.

Jak złożyć wniosek o obniżenie etatu?

Wniosek złóż do pracodawcy. Termin to 21 dni przed planowaną zmianą. Określ powód wniosku. Powinno zostać zawarte porozumienie zmieniające umowę.

Obniżenie etatu a urlop wychowawczy

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego ma specjalne prawo. Może wnioskować o obniżenie etatu. Najwyżej do połowy pełnego etatu. Jest to odrębne uprawnienie od urlopu wychowawczego.

Ochrona przed zwolnieniem przysługuje pracownikowi. Trwa od dnia złożenia wniosku. Kończy się z dniem powrotu do pełnego etatu. Okres ochrony nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Do wniosku dołącz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 186(7) kp jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawcz

Agata
Agata Bosakowska

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *