Podział mieszkania po rozwodzie – wszystko, co musisz wiedzieć
Rozwód to czas wielu zmian. Jedną z najważniejszych kwestii jest podział wspólnego majątku. Często dotyczy to mieszkania lub domu. Zrozumienie zasad podziału pomoże przejść przez ten proces sprawniej.
Czym jest majątek wspólny małżonków?
Majątek wspólny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Obowiązuje ustrój wspólności ustawowej. Dotyczy dóbr zgromadzonych w trakcie trwania małżeństwa. Podział dotyczy tylko tych wspólnych dóbr.
Majątek osobisty to inna kategoria. Obejmuje przedmioty nabyte przed ślubem. Należą do niego także spadki i darowizny. Te przedmioty nie podlegają podziałowi po rozwodzie.
Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wspólność majątkowa powstaje w momencie ślubu. Małżonkowie bez względu na istniejące stosunki majątkowe są najemcami lokalu. Tak stanowi art. 6801 § 1 Kodeksu cywilnego.
Jak podzielić wspólne mieszkanie po rozwodzie?
Podział mieszkania po rozwodzie może nastąpić na kilka sposobów. Można to zrobić polubownie lub sądownie. Umowny podział majątku jest szybszy.
Najważniejsze i najkorzystniejsze dla małżonków rozwiązanie to porozumienie. Tak wskazuje jedno ze źródeł. Jeśli małżonkowie są zgodni, sprawa idzie sprawnie.
Podział nieruchomości po rozwodzie może być polubowny. Możliwy jest także podział sądowy. Umowa notarialna to najszybszy sposób uregulowania podziału. Podział majątku wspólnego po rozwodzie można przeprowadzić po ustaniu wspólności majątkowej. Można go zrealizować przez umowę u notariusza. Możliwe jest też postępowanie sądowe. Podział majątku po rozwodzie możliwy jest po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Sąd może dokonać podziału na wniosek stron podczas rozprawy rozwodowej.
Mieszkanie może być podzielone fizycznie. Może być też przyznane jednemu małżonkowi. Wtedy powstaje obowiązek spłaty drugiego. Mieszkanie może być podzielone poprzez akt notarialny. Możliwy jest też podział przez Sąd.
Podział majątku po rozwod