Ile czeka się na rozprawę i wyrok w polskim sądzie?

Postępowania sądowe w Polsce często trwają długo. Czas oczekiwania na rozprawę i wyrok zależy od wielu czynników. Poznaj średnie terminy i dowiedz się, co wpływa na długość procesu.

Ile czeka się na pierwszą rozprawę?

Na rozpoczęcie postępowania w sądzie czeka się różnie. Czasem są to tylko 3 miesiące. Innym razem oczekiwanie wynosi 6 miesięcy. To zależy od obciążenia konkretnego sądu.

Sąd nie ma określonego terminu wyznaczenia rozprawy. Posiedzenia sądowe wyznacza przewodniczący z urzędu. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego termin rozprawy wyznacza przewodniczący. Nie ma jakiegoś terminu, który określałby w jakim czasie przewodniczący jest zobowiązany do dokonania owych czynności. Przykładowo, minął 1 rok od złożenia pozwu bez informacji o rozprawie w sprawie zwolnienia z pracy.

Wezwanie na posiedzenie musi być doręczone. Należy je dostarczyć co najmniej na tydzień przed posiedzeniem. W wypadkach pilnych termin wezwania może być skrócony. Może wynieść wtedy do trzech dni.

Kiedy sąd działa szybciej?

Sąd ma określone terminy do rozpatrywania niektórych wniosków. Wniosek o zabezpieczenie powinien być rozpoznany szybko. Powinien być rozpoznany nie później niż w ciągu tygodnia. W sprawach z zakresu prawa pracy terminy są krótsze. Termin rozprawy powinien być wyznaczony tak, aby nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie od zakończenia czynności wyjaśniających. Sąd powinien sporządzić uzasadnienie wyroku w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku.

Ile czasu trwa postępowanie cywilne?

Sąd cywilny rozpatruje specyficzne sprawy. Są to sprawy, w których żądanie powoda opiera się na stosunku cywilnoprawnym. Sprawy cywilne mogą wynikać z różnych ustaw. Nie tylko z Kodeksu cywilnego. Mogą dotyczyć ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Dotyczą też Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Prawo wekslowe również reguluje takie kwestie.

W Polsce istnieje 47 sądów okręgowych. Sprawy o wartości powyżej 100 tysięcy złotych trafiają do sądu okręgowego. Niższe kwoty rozpatrują sądy rejonowe.

Sąd pełni rolę arbitra w postępowaniu cywilnym. Nadzoruje przebieg rozprawy. Gwarantuje, że będzie ona przebiegała zgodnie z przepisami prawa. Zapewnia też zgodność z zasadami sprawiedliwości. Sąd informuje strony o możliwości ugodowego załatwienia sporu. Szczególnie poprzez mediację.

Czas oczekiwania na wyrok w sprawie cywilnej jest zróżnicowany. Może wynosić od kilku miesięcy. Czasem trwa do kilku lat. Czas na rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji to około jednego roku. To nie kończy sporu, jeśli strona złoży apelację.

Statystyki dotyczące czasu trwania postępowań

Statystyki pokazują średnie czasy oczekiwania. Postępowania sądowe nie rozstrzygają się w przeciągu kilku dni. Na rozpoczęcie postępowania w sądzie trzeba czasem czekać kilka miesięcy. Średni czas postępowania sądowego wynosi 5 miesięcy. Procesy cywilne przed sądem okręgowym trwają średnio 9 miesięcy. Procesy cywilne przed sądem rejonowym trwają dłużej. Ich średni czas to 11 miesięcy. Procesy gospodarcze przed sądem okręgowym wymagają cierpliwości. Trwają średnio 16 miesięcy. Procesy gospodarcze przed sądem rejonowym są nieco szybsze. Ich średni czas to 14 miesięcy. Czas oczekiwania na rozpoczęcie pierwszej rozprawy waha się od 3 do 6 miesięcy.

SREDNIE CZASY POSTEPOWAN SADOWYCH


Średnie czasy trwania postępowań sądowych w miesiącach

Co wpływa na czas zakończenia sprawy?

Na długość procesu sądowego wpływa wiele czynników. Obciążenie sędziów jest jednym z nich. Niektórzy sędziowie mają w ciągu roku do rozpatrzenia nawet kilkaset spraw. Choroba sędziego również może opóźnić sprawę.

Gra na zwłokę bywa częstą strategią. Strony celowo przedłużają postępowanie. Składają liczne wnioski dowodowe. Proszą o odroczenie rozprawy. Wykorzystują wszystkie dostępne środki prawne.

Etapy po wyroku również wydłużają proces. Pamiętać o apelacjach, które mogą wydłużyć czas zakończenia sprawy. Rozpoznanie apelacji zajmuje kolejne miesiące. Sprawa może trafić do sądu drugiej instancji.

Co zrobić, gdy postępowanie się wlecze?

Możliwe jest dochodzenie swoich spraw w postępowaniu. Służy do tego skarga na przewlekłość postępowania. Prawo do rozpoznania sprawy bez uzasadnionej zwłoki jest podstawowe. Skarga na przewlekłość jest narzędziem, aby to prawo egzekwować. Możliwość złożenia skargi na przewlekłość postępowania przysługuje każdej stronie.

Innym krokiem jest udanie się do Prezesa Sądu. Można złożyć pismo z prośbą o przyspieszenie. Należy opisać sytuację i wskazać przyczyny przewlekłości.

Oliwa leniwa, lecz sprawiedliwa.

To przysłowie często powtarzane w kontekście sądów. Sugeruje powolność wymiaru sprawiedliwości. Warto uzbroić się w cierpliwość, jeśli sprawa trafi na wokandę. Nie zawsze jednak długi czas oczekiwania jest akceptowalny. Prawo gwarantuje rozpoznanie sprawy w rozsądnym terminie.

Pytania i odpowiedzi dotyczące czekania na rozprawę

Pytanie

Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprawy cywilnej?

Odpowiedź

Sąd nie ma ustawowego terminu na rozpatrzenie całej sprawy cywilnej. Są jednak terminy dla konkretnych czynności. Na przykład, wniosek o zabezpieczenie sąd rozpoznaje w ciągu tygodnia. Uzasadnienie wyroku sporządza się w ciągu dwóch tygodni od wniosku. Sprawy z prawa pracy mają wyznaczony termin rozprawy do dwóch tygodni od zakończenia czynności wyjaśniających.

Pytanie

Czy można przyspieszyć sprawę sądową?

Odpowiedź

Tak, można złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Można też zwrócić się do Prezesa Sądu. Należy opisać sytuację i wskazać na nieuzasadnione opóźnienia.

Pytanie

Ile trwa oczekiwanie na pierwszą rozprawę po złożeniu pozwu?

Odpowiedź

Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Wpływa na to obciążenie sądu i rodzaj sprawy. W niektórych przypadkach, jak pokazują fakty, może to trwać znacznie dłużej, nawet ponad rok.

Agata
Agata Bosakowska

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *