Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę – pocztą, mailem i osobiście

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę to kluczowy element zakończenia stosunku pracy. Dowiedz się, jak prawidłowo przekazać oświadczenie woli pracodawcy lub pracownika i jakie są prawne konsekwencje wyboru konkretnej metody.

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Decyzja o rozwiązaniu stosunku pracy wymaga formalnego przekazania. Oświadczenie woli jednej strony musi dotrzeć do drugiej. Kodeks pracy wymaga formy pisemnej dla oświadczenia o wypowiedzeniu. Najpewniejszym sposobem doręczenia wypowiedzenia jest wręczenie go osobiście.

Pracodawca lub pracownik może wręczyć dokument. Odbierający powinien potwierdzić otrzymanie pisma. Możliwe jest też doręczenie za pośrednictwem poczty. Firmy kurierskie również dostarczają takie przesyłki. Można także przesłać wypowiedzenie wiadomością e-mail.

Doręczenie wypowiedzenia pocztą

Wypowiedzenie umowy o pracę można wysłać pocztą. Należy użyć przesyłki poleconej. Pracownik powinien wysłać list polecony. Warto dołączyć potwierdzenie odbioru. Pracodawca uważa oświadczenie za złożone z chwilą prawidłowego doręczenia.

Oświadczenie wysłane pocztą jest doręczone. Następuje to, gdy pracownik lub pracodawca mógł zapoznać się z jego treścią. Sąd Najwyższy przyjmował różne interpretacje. Dawniej termin doręczenia to dzień rzeczywistego odbioru.

Obecnie stosuje się tzw. fikcję doręczenia. Dwukrotne awizowanie przesyłki stwarza domniemanie możliwości zapoznania się. Dniem skutecznego doręczenia jest dzień upływu terminu odbioru. Pracownik nie może celowo zwlekać z odbiorem. Takie działanie nie wpłynie na skuteczność wypowiedzenia.

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

To zasada wynikająca z Kodeksu cywilnego. Stosuje się ją do oświadczeń woli pracodawcy. Potwierdzają to liczne wyroki Sądu Najwyższego.

Czy można uznać takie doręczenie wypowiedzenia za skuteczne z dniem odebrania pisma przez pracodawcę?

Tak. List polecony odebrany przez pracodawcę uznaje się za skutecznie doręczony.

Co się dzieje, gdy adresat nie odbierze przesyłki?

W przypadku nieodebrania przesyłki stosuje się fikcję doręczenia. Pracownik ma realną możliwość odbioru. Powinien sprawdzić zawartość skrzynki pocztowej. Może wykazać brak możliwości zapoznania się z pismem. Musi jednak przedstawić na to dowody. Sam fakt nieodebrania nie anuluje doręczenia.

Doręczenie wypowiedzenia e-mailem

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem jest możliwe. Wymaga jednak szczególnej formy. Kodeks pracy nie dopuszcza formy rozwiązania umowy wprost przez e-mail bez dodatkowych zabezpieczeń. Możliwe jest złożenie oświadczenia woli drogą elektroniczną. Wymaga to opieczętowania go bezpiecznym elektronicznym podpisem.

W myśl przepisów Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli w formie elektronicznej jest równoważne pisemnemu. Wystarczy opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone. Dzieje się to, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej. Adresat musi mieć możliwość zapoznania się z jego treścią.

Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Oświadczenie woli wysłane e-mailem bez certyfikowanego podpisu nie stanowi formy pisemnej. Pracownik wysyłający wypowiedzenie e-mailem działa wadliwie. Mimo to, takie wypowiedzenie jest ważne i skuteczne. Zaleca się, aby pracodawca żądał formy pisemnej. Pracodawca powinien być świadomy konsekwencji. Wysyłanie wypowiedzenia bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego może prowadzić do sporów.

  • Zaleca się zaznaczyć funkcję potwierdzenia otrzymania maila.
  • Dobrą praktyką jest prośba o potwierdzenie zapoznania się z treścią.
Czy pracownik może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

Tak, wypowiedzenie wysłane e-mailem przez pracownika jest skuteczne. Jest jednak formalnie wadliwe, ponieważ Kodeks pracy wymaga formy pisemnej.

Konsekwencje doręczenia wypowiedzenia

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia rozpoczyna bieg okresu wypowiedzenia. Okres ten zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę daje pracownikowi czas. Może przygotować się do zakończenia współpracy. Wypowiedzenie umowy na okres próbny nie musi zawierać uzasadnienia. Pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony. Dotyczy to również umowy na czas określony.

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być podpisane. Podpis składa pracodawca lub osoba upoważniona. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w określonych sytuacjach. Dotyczy to np. okresów ochronnych. Pracownik może zgłosić wniosek o uzasadnienie. Ma na to 7 dni. Jeśli podejrzewa niezgodność przyczyny z prawem, wniosek jest ważny.

W przypadku wypowiedzenia przez pracownika, umowa rozwiązuje się. Następuje to z upływem okresu wypowiedzenia. Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony ponad rok wysłał wypowiedzenie. Był na L4 od pół roku. Wysłano wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia. List polecony odebrano przez pracodawcę. Brak odpowiedzi pracodawcy ponad miesiąc nie ma znaczenia.

Czy pracodawca ma obowiązek zająć stanowisko wobec powyższego wypowiedzenia?

Nie ma obowiązku. Jakakolwiek odpowiedź pracodawcy nie ma znaczenia dla skuteczności wypowiedzenia.

Ile ma na to czasu?

Jakakolwiek odpowiedź pracodawcy nie ma żadnego znaczenia, więc czas nie ma znaczenia.

Czy brak odpowiedzi można rozumieć jako brak zgody na tę formę wypowiedzenia i oczekiwanie na drugi ruch pracownika?

Nie. Brak odpowiedzi nie oznacza braku zgody. Wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą doręczenia.

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy. Następuje to po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy. Powinien to zrobić niezwłocznie. Maksymalny termin to 7 dni od dnia ustania stosunku pracy. W przypadku pracownika, który wysłał wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia, umowa może rozwiązać się w dacie wskazanej przez pracownika. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na rozwiązanie bez wypowiedzenia (co w przypadku wypowiedzenia przez pracownika nie jest wymagane), umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia przewidzianego dla danej umowy i stażu pracy. W podanym przykładzie (pracownik zatrudniony ponad rok na umowę na czas nieokreślony, wysłał wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia, odebrane 19.10.2017), umowa rozwiązała się 30.11.2017. Termin na wystawienie świadectwa pracy upłynął 07.12.2017.

Kiedy wobec powyższego stanu faktycznego następuje rozwiązanie umowy i pojawia się po stronie pracodawcy obowiązek wydania świadectwa pracy?

Rozwiązanie umowy nastąpiło 30.11.2017. Pracodawca miał obowiązek wydać świadectwo pracy do 07.12.2017.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy i stażu pracy. Dla umowy na okres próbny okresy są krótkie:

Okres próbny Okres wypowiedzenia
do 2 tygodni 3 dni robocze
dłuższy niż 2 tygodnie 1 tydzień
3 miesiące 2 tygodnie

Dla umowy na czas nieokreślony i określony okresy są dłuższe:

Staż pracy u danego pracodawcy Okres wypowiedzenia
do 6 miesięcy 2 tygodnie
od 6 miesięcy do 3 lat 1 miesiąc
powyżej 3 lat 3 miesiące

Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę na piśmie. Powinien zrobić to co najmniej 2 tygodnie przed datą rozwiązania umowy. Wysokość odszkodowania za nieważne wypowiedzenie może wynieść do trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia.

  • Zachowaj kopię listu wypowiedzenia jako dowód wysłania.
  • Skonsultuj się ze specjalistą prawa pracy przed wypowiedzeniem.
  • Upewnij się, że spełniasz warunki umowy przed jej wypowiedzeniem.

Wypowiedzenie a L4 – czy choroba chroni przed zwolnieniem?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na L4. Ochrona ta obowiązuje w czasie usprawiedliwionej nieobecności. Dotyczy to urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Okres ochronny ma swoje granice. Wynoszą one 3 miesiące przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy. Przy dłuższym zatrudnieniu ochrona trwa przez cały okres pobierania zasiłku chorobowego. Ochrona nie obejmuje jednak sytuacji, gdy to pracownik wypowiada umowę.

Pracownik na L4 może sam złożyć wypowiedzenie. Może to zrobić osobiście lub wysłać pocztą. Skuteczność takiego wypowiedzenia zależy od daty doręczenia. Stan zdrowia pracownika (poważne problemy zdrowotne uniemożliwiające świadczenie pracy) może być przyczyną rozwiązania umowy. Jednak to pracownik decyduje o złożeniu wypowiedzenia w takiej sytuacji.

Podsumowanie kluczowych kwestii

Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wymaga zachowania formy pisemnej. Najbezpieczniejszym sposobem jest wręczenie osobiste. Można również wysłać wypowiedzenie pocztą poleconą. Skuteczność następuje z chwilą możliwości zapoznania się z treścią. Nawet nieodebranie przesyłki może zostać uznane za skuteczne doręczenie (fikcja doręczenia).

Wysyłka e-mailem wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Bez niego wypowiedzenie jest ważne, ale formalnie wadliwe. Pracownik może złożyć wypowiedzenie w każdej sytuacji, w tym na L4. Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy. Musi to zrobić w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia.

Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni znać przepisy. Prawidłowe doręczenie zapobiega sporom prawnym. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą prawa pracy.

Agata
Agata Bosakowska

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *