Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym – co musisz wiedzieć?

Wyrok nakazowy to szczególna forma rozstrzygnięcia sprawy karnej w Polsce. Sąd może go wydać bez przeprowadzania rozprawy. Pozwala na szybkie zakończenie postępowania. Dowiedz się, kiedy jest możliwy i jak się przed nim bronić.

Czym jest wyrok nakazowy?

Wyrok nakazowy to specyficzna forma orzeczenia sądowego. Wydawany jest w postępowaniu karnym. Jest to tryb uproszczony. Sąd wydaje go na posiedzeniu. Strony postępowania nie biorą w nim udziału.

Wyrok nakazowy zapada bez rozprawy głównej. Opiera się na dowodach zebranych w dochodzeniu. Stanowi propozycję ukarania oskarżonego. Nie pozbawia oskarżonego prawa do obrony.

Postępowanie nakazowe jest instytucją prawa karnego procesowego, której stosowanie zastrzeżono do najbardziej oczywistych przypadków.

Wyrok nakazowy jest zawsze wyrokiem skazującym. Nie może być orzeczeniem uniewinniającym. Regulują go przepisy Kodeksu postępowania karnego. Znajdują się one w artykułach 500-507 k.p.k.

Kiedy sąd może wydać wyrok nakazowy?

Sąd może wydać wyrok nakazowy w określonych sytuacjach. Jest to możliwe w sprawach o przestępstwa. Musiało być w nich prowadzone dochodzenie. Nie dotyczy to śledztwa.

Sąd wydaje wyrok, gdy dowody są jasne. Wina oskarżonego musi być oczywista. Okoliczności czynu nie mogą budzić wątpliwości. Przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.

Wyrok nakazowy nie może dotyczyć poważnych przestępstw. Zbrodnie są wykluczone z tego trybu. Nie można go wydać, gdy oskarżony jest nieletni. Wyklucza go też głuchota, niemość lub ślepota oskarżonego. Podstawę prawną stanowi art. 500 § 1 i 3 k.p.k.

Jakie kary można otrzymać w wyroku nakazowym?

Wyrokiem nakazowym można orzec konkretne rodzaje kar. Może to być kara ograniczenia wolności. Dopuszczalna jest też kara grzywny. Nie można orzec kary pozbawienia wolności.

Maksymalny wymiar kary ograniczenia wolności to 2 lata. Grzywna może być orzeczona w stawkach dziennych. Maksymalna liczba stawek dzien

Agata
Agata Bosakowska

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *